Korespondencja z Ks. Robertem – misjonarzem posługującym w Chile w Champa w parafii MB z Guadelupe

W drugą niedzielę Wielkanocy w Chile obchodzone jest święto Cuasimodo. Jest to święto typowo chilijskie, nieznane w innych częściach świata katolickiego. W czasie pielgrzymki do tego południowoamerykańskiego kraju przed trzydziestoma laty św. Jan Paweł II nazwał je „prawdziwym skarbem Ludu Bożego”. W tym dniu kapłan w uroczystej procesji, otoczony konnym orszakiem zanosi, albo raczej zawozi Komunię św. ludziom chorym. Dosiadający koni tzw. „guaso” ubrani są w specjalnie na ten dzień przygotowane stroje. Na znak szacunku zamieniają kapelusze na białe chusty zawiązywane na głowie, a na ramiona zakładają pelerynę przypominająca kapę, jakiej używa ksiądz w czasie sprawowania nabożeństw w kościele. Jedni trzymają w dłoniach religijne sztandary lub flagi chilijskie i watykańskie, inni dzwonki, którym obwieszczają przyjście Chrystusa. Procesji towarzyszą okrzyki na cześć Chrystusa zmartwychwstałego i obecnego w Najświętszym Sakramencie: „Niech żyje Chrystus zmartwychwstały!”, „Niech żyje Boży Syn!”, „Niech żyje Jezus w Najświętszym Sakramencie!”.

Nazwa Cuasimodo pochodzi od pierwszych słów mszalnej antyfony na wejście 2 niedzieli wielkanocnej w wersji łacińskiej: Quasimodo geniti infantes tzn.: Jak niedawno narodzone niemowlęta,  pragnijcie duchowego niesfałszowanego mleka,  abyście dzięki niemu wzrastali ku zbawieniu. Początki święta sięgają czasów Soboru Trydenckiego (1545-1563), który postanowił, aby przyjmować Komunię św. przynajmniej raz w roku. Kapłani udający się do chorych, pozbawionych możliwości spełnienia tego przykazania w kościele, byli w tamtym czasie narażeni na napady grasujących w okolicy złodziei, a ich łupem stawały się naczynia liturgiczne, w których przenoszono Najświętszy Sakrament. Miejscowa ludność organizowała zatem konną eskortę zapewniającą bezpieczeństwo kapłanowi i niesionym przez niego Świętym Postaciom.

W tym roku święto Cuasimodo zbiegło się z rocznicą błogosławieństwa jednej z kaplic należących do parafii Champa – kaplicy św. Teresy de los Andes w Vínculo, gdzie święto Cuasimodo obchodzone jest w trzecią niedzielę Wielkanocy. Uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup Juan Ignacio González Errázuriz. Po zakończonej Mszy pobłogosławił on uczestników procesji udającej się z Najświętszym Sakramentem do chorych parafian.

¡Viva Jesús sacramentado! ¡Viva Cristo resucitado!

ks. Robert
Champa, Chile