Chór Belcanto

„Kochać muzykę to znaczy rozumieć i być przekonanym, że estetyka jest potrzebna do życia jak chleb, że w pięknie mieszka Bóg, że życie nie może obyć się bez zaklętej w nim sztuki” ks. Henryk Markwica

Chór „BELCANTO” przy parafii Niepokalanego Serca NMP w Jastrzębiu Zdroju powstał w 1996 roku, z inicjatywy Państwa Danuty i Henryka Wojtkowiak. Od ponad 11 lat chór uświetnia i ubogaca wszystkie uroczystości kościelne w świątyni parafialnej i poza jej granicami. Dorobek chóru jest rezultatem ogromnego zaangażowania i zdyscyplinowania jego członków.

Chór Belcanto

Obecnie chór liczy 45 chórzystów, opiekę nad chórem sprawuje proboszcz parafii ks.Bogusław Zalewski, do 2004 r. opiekę sprawował ks.Henryk Pietrasz, nad całością merytoryczną czuwa pani dyrygent i prezes chóru. Chór posiada bogaty i różnorodny repertuar.Są to pieśni a’capella, utwory prezentujące różne okresy historyczne, style wykonawcze, od klasycznych kompozycji Bacha, Mozarta, Verdiego, Moniuszki poprzez pieśni roku liturgicznego – adwentowe, kolędy, pasyjne, wielkanocne. Dużą rolę odgrywają pieśni maryjne, ludowe i patriotyczne z „Bogurodzicą” na czele.

Tradycją chórzystów jest coroczny udział w Dekanalnym Koncercie Kolęd, Międzynarodowym Festiwalu Chórów im. ks. Anzelma Skrobola i Tyskich Wieczorach Kolędowych. Zespół wystąpił z koncertem w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie- Łagiewnikach podczas niedzielnej mszwww.parafia.ruptawa.pl/wp3y świętej transmitowanej przez telewizję polską. Swym śpiewem chór uświetnił także obchody 150 rocznicy Konsekracji Kościoła w Piekarach Śląskich, oraz mszę świętą sprawowaną w intencji chórzystów w Sanktuarium Jasnogórskim. Wielkim przeżyciem dla członków „Belcanto” było kolędowanie w Katedrze Wawelskiej. Niejednokrotnie zespół chóralny koncertował na uroczystościach miejskich. Wśród tych występów należy wspomnieć Dzień Strażaka, zakończenie roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, czy obchody 50-lecia Szkoły Podstawowej Nr17. Wiązanką pieśni ludowych wzbogacił program artystyczny dożynek ogólnomiejskich. Wiele wzruszeń dostarczyło chórzystom spotkanie z niepełnosprawnymi w Domu Zdrojowym i opłatek Seniorów zorganizowany w Zespole Szkół Nr 2. Tradycją kościoła w Ruptawie, a tym samym chóru „Belcanto” i chóru ewangelicko-augsburskiego Kościoła Jezusowego stały się coroczne spotkania ekumeniczne. Z okazji 5- lecia istnienia chóru poświęcony został sztandar ufundowany ze składek chórzystów. Sztandar ten jest widocznym znakiem istnienia i obecności chóru w kościele parafialnym, zaś prowadzona kronika – słownym odbiciem jego działalności.